Analiza SWOT jest bardzo popularna wśród coachów oraz doradców zawodowych. Może być zastosowana w wielu dziedzinach naszego życia i korzystają z niej również przedsiębiorcy. Na czym polega i jak można stosować ją przy planowaniu kariery zawodowej?
Analiza SWOT jest stosowana zarówno do analizy wewnętrznego, jak i zewnętrznego otoczenia. To bardzo uniwersalne narzędzie, które pomoże nam w gromadzeniu informacji dotyczących strategii działania. Wielu właścicieli firm w ten sposób analizuje wszelkie zmiany, jakie mają być dokonane w przedsiębiorstwie.
W zarządzaniu analiza SWOT jest stosowana do analizy wewnętrznego i zewnętrznego otoczenia organizacji, a także analizy projektu czy rozwiązania biznesowego. Jest stosowana jako uniwersalne narzędzie pierwszego etapu analizy strategicznej. Pozwala wykorzystać zgromadzone informacje do opracowania strategii działania opartej na silnych stronach i szansach, przy jednoczesnym eliminowaniu bądź ograniczaniu słabych stron i zagrożeń.
Analiza SWOT jest częścią strategicznego myślenia, nie tylko w biznesie, ale też w naszym codziennym życiu. Można ją łatwo zastosować do analizy naszej ścieżki zawodowej. Planowanie strategiczne jest niezbędne do bycia bardziej produktywnym, a także pozwala na alokacje zasobów do realizacji celów.
SWOT jest akronimem od angielskich słów:
S – strengths – mocne strony,
W – weakness – słabe strony,
O – opportunities – szanse,
T – threats – zagrożenia.
Analiza SWOT może być bardzo pomocna w momencie, kiedy chcemy sprawdzić nasze umiejętności oraz szanse w wybranej ścieżce zawodowej. Pozwala na dostrzeżenie też pewnych zagrożeń. Pomoże również przewidzieć niektóre nasze ruchy, ale i zmieniający się rynek pracy, dzięki czemu na pewno nasza późniejsza kariera będzie niezagrożona.
Analiza SWOT jest bardzo prostym narzędziem do zaplanowania kariery zawodowej. Dzięki niej znacznie łatwiej odnajdziemy mocne i słabe strony naszych kompetencji. Pozwoli też na przeanalizowanie naszych umiejętności względem rynku pracy. Jest to niezbędne, by nasza kariera zawodowa rozwijała się w przyszłości.
Dostosowanie się do rynku pracy oraz budowanie własnych kompetencji i doświadczenia jest bardzo ważne. Na początku naszej kariery warto wykonać analizę SWOT, by sprawdzić, czy obecna praca i stanowisko dadzą nam możliwość dalszego rozwoju. Również analiza SWOT może pomóc nam w spojrzeniu nieco bardziej krytycznym okiem na własne umiejętności i zadania, którą obecnie wykonujemy.
Analiza SWOT pozwoli nam więc bardzo szybko przeanalizować nową pracę i co oferuje dane stanowisko. W ten sposób możemy również przeanalizować nasze kompetencje. Zagrożeniem może być np. fakt, że nasze już zdobyte doświadczenia oraz kursy są dość popularne, dlatego wiele osób z podobnymi kompetencjami będzie chciało otrzymać awans czy dostać się na podobne stanowisko pracy. Zagrożeniem może być też rynek pracy, który w obecnej chwili przepełniony jest osobami, które mają takie same kwalifikacje, jak my. Szansą z kolei może być fakt, że posiadamy takie kompetencje, które są dość niespotykane bądź skończyliśmy dość niszowy kierunek studiów. Dużą szansą na znalezienie pracy jest znajomość języków obcych.
Fot. Pixabay